logo tasarım

(LOGO YAPTIRMADAN ÖNCE MUTLAKA OKUYUNUZ)

Logo Tasarımı Nedir?


Logo Tasarımı kurumunuzu veya markanızı evrensel olarak simgeleyen çizgi, şekil ya da resimlerle meydana getirilmiş işaretlerin veya işaret bütünlüğünün tamamı olarak nitelenmektedir. Bir diğer anlatım ile ürün, hizmet, marka, oluşum ya da bir kuruluş isminin akılda kalıcılığını sağlamak için kullanılan yazı, çizim, ikon veya sembollere verilen genel isimlerdir.

Bu alanda tasarım yapan sanatçıların da diğer sanatsal alanlarda olduğu gibi profesyonellik ve uzmanlık gerektiren şartları vardır. Günümüzde herkes logo çalışması hazırlayabilir ve çizebilir. Lakin hazırlanan ve ortaya çıkan çalışmanın profesyonel ve kullanılabilir düzeyde olması gerekmektedir. Amatör hazırlanmış logolar kurumunuzu ve markanızı ifade etmekte olumsuz sonuçlar doğurabilir. Başarılı tasarlanmış profesyonel logo çalışması, markanızı ve kurumunuzu doğru ifade etmek için tercih etmeniz gereken bir yöntem olmalıdır.

Profesyonel Logo Tasarımı

Profesyonel bir çalışma elde etmek için çalıştığınız grafik tasarımcı veya tasarım ajansında aramanız gereken kriterler şunlardır; Tasarım sürecinde uyulması ve dikkat edilmesi gereken kuralların en başında logonun içerdiği görsel mesajdır. Profesyonel amblem ve logolarda marka ve firmanın faaliyet gösterdiği sektörü, icra ettiği işi, firmanın varoluş ve hizmet felsefesini yansıtan bir çizim yer almalıdır.

Bu çizim özgün ve, düzgün çizim hatlarına, aynı zamanda simetriye sahip, keskin ve anlaşılır bir yapıda olmalıdır. Sonraki önemli bir etken renk kullanımı ve renk seçimdir. Yanlış yapılan renk seçimleri oluşturulan kurumsal kimlik çalışması ve iletişimine direkt etki eden faktördür. Logo tasarımında kullandığınız renkleri kurum kimliği içerisinde de kullanmanız durumunda renk sürekliliği oldukça büyük önem arz etmektedir.

Logo çalışmasında kullanılan renklerin pantone, cmyk, rgb, ve hex kodu olarak karşılıklarının aynı değerde olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanılan renk ve sürekliliğinin sağlanması durumunda, markanın kurumsal renginin marka ile bütünleşmesi sağlanabilir. Bu sayede mevcut hedef kitleniz ve müşterilerinize, sadece doğru renk kullanımı ile çağrışım ve anımsama yapabilmeniz mümkündür.

Çalışmada kullanılan tipografi (harf – marka ismi yazılışı) tasarımı da markanız için özgün olarak hazırlanmalıdır. Tipografi çalışmasının logo ile birlikte kullanımında uyum içerisinde olmalıdır. Marka isminin okunaklı ve anlaşılabilir yapıda olması, tasarım kuralları içerisinde zorunlu olarak gösterdiğimiz maddeler arasındadır.

Logo tasarım çalışmanızı bir bütün olarak ele aldığımızda global kullanım standartlarının tamamına uymalıdır. Baskı ve uygulama aşamalarında sorunsuz olarak mevcut görüntüyü yansıtıyor olabilmelidir. Logonuzu büyütüp veya aynı oranda ölçeklendirme yaparak küçük halini kullanmanız durumunda görsel formunda bozulmalar olmamalıdır.

Yukarıda yer alan olması gereken standartları baz aldığımızda şunları dile getirebiliriz.Bir logo ve amblem çalışması, marka yada projenin vazgeçilmeyecek derecede önemli ana unsurudur. Çünkü markanızın hayatı boyunca ona eşlik edecek ve tüm başarılarınızı tek başına taşıyacak ve simgeleyecek görsel formdur.

Bu nedenle hazırlanmış  çalışmanın kurumsal ve profesyonel olması son derece önemlidir. Hatalı ve amatör tasarlanmış logo çalışmaları markanıza uzun vadede olumsuz yönde etki etmektedir.

Kurumsal Logo Tasarımı

Günümüz teknolojisi ve ulaşım kolaylıkları ile insanlar artık kendilerine binlerce kilometre uzaklıktaki markalardan ürün, danışmanlık, hizmet  satın alabilme kolaylığını sağlıyor. Markalar kendi sektörlerinde farklılık sağlayabilmek ve pazar paylarını yükseltebilmek için kurumsallaşarak doğru reklam kanallarını kullanıyorlar.

Bu sayede kendilerine yüzlerce kilometre uzaklıktaki müşterilere ulaşıp satış yapabiliyorlar.Markanın veya şirketin kurumsal bir duruş sergilemesi için kurumsal logo tasarım çalışması gereklilik halinde oluyor. Ürün veya hizmetin doğru konumlandırılması ve anlatılması halinde başarılı satış rakamları elde edilebiliyor.

Profesyonelce tasarlanmış çalışmaların markaya sağlamış olduğu pozitif etkileri şu şekilde sıralayabiliriz.Hedef kitle üzerinde güven algısının oluşturulması. Müşteri ile marka veya ürün arasında duygusal bağ kurma.  Markanın logosunu ve isminin akılda kalıcılığını sağlayabilme gücü.

Rakip firmalardan kolayca farklılık sağlayabilme ve ayrışma.Logo tasarım çalışması başlı başına kurumsallaşmayı sağlamasa da, bu adımda atacağınız en önemli kriter haline dönüşüyor.

Yanlış tasarlanmış, çalıntı, stock, hazır logo ve amblemler markanızı müşteriler karşısında olumsuz olarak etkileyebilmektedir.Kurumsal logo tasarım çalışması, markanın kurumsallaşmaya yönelik atacağı ilk adım olarak gösterilebilir.

Aynı zamanda yanında beraber oluşturulacak iletişim standartları ile kurumsal şirket olma yolundaki temeller atılmış olunur.

Logo Tasarımı ve Kurumsal Kimlik İlişkisi


Kurumsal Kimlik Çalışması bir marka veya şirketin markalaşma sürecinde oluşturduğu ve uyguladığı iletişim materyallerdir. Bunların arasında birden fazla evrak, iletişim biçimi, görsel kimliği oluşturacak kurallar ve logo kullanım standartları yer almaktadır.

Logo ve Amblem kurumsal kimlik tasarım çalışmasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Şirketler ve markalar kurumsal kimlik tasarımına sahip olabilmek için daha öncesinde bir logo çalışmasına ihtiyaç duymaktadırlar. Hazırlanan logo çalışmasının ardından kurum kimliği çalışması yapılabilir.

Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması elde edebilmek için, logonun çalışmada sık, yaygın oluşturulan kurallar doğrultusunda kullanılması gerekmektedir.Baskı konusunda net, keskin çıktılar alabilmek için amblemin baskı format biçimine uygun olarak tasarlanması gerekir.

Global ve ulusal markaların logo tasarım örneklerini incelediğinizde tüm tasarım kuralları yer almaktadır. Kullanım şekli, renk bilgileri, baskılı uygulamalarda uyulması gereken kurallar gibi.

Logo Tasarım Fiyatları
Fiyatlandırma konusunda stabil olmayan ve birbirleri arasında uçurum denecek kadar fark bulunan bir durumdadır.Bu durumun en büyük nedeni öğrenci, amatör tasarımcı, profesyonel tasarımcı ve ajansların uyguladığı fiyatlandırma politikasından kaynaklanmaktadır.

Genel anlamda amatör seviyede yer alan tasarımcılar kendilerini geliştirirken bu tarz hizmetleri çok ucuz ücretlere yapabilmektedirler.Profesyonel çalışanların fiyatları ve çalışma süreçleri daha farklı olduğundan dolayı hizmet bedelleri de daha yüksektir.

Ucuz fiyata hazırlanan logo tasarımları baştan savma ve özensiz olarak yapılan çalışmalardan oluşmaktadır. İhtiyacınız olan logo tasarım fiyatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Logo Çeşitleri ve Türleri

Logo Çeşitleri iki  farklı tasarım alanında ele alınmaktadır. Bunlar yazısal olarak nitelendirilen Logotype ve Amblem şeklinde olarak anılan çalışma türleridir. Logotype çalışmaları marka isminden oluşturulan kuruma yönelik hazırlanmış özgün yazı tipleri ile yapılır.

Hazırlanılan çalışmaya göre negatif alanlar kullanılarak içerisinde sembollerde oluşturulabilir.Bu çalışmalara örnek olarak Dell, Coca cola, Fedex markalarının kullandıkları Logotype tasarımları gösterilebilir.

Ayrıca profesyonel  tasarım örnekleri ve çalışmalarını bu bağlamda detaylı olarak incelemek gerekir.Amblem, Sembol bazlı tasarımlar ise markanın faaliyet gösterdiği alan yada markanın hikayesi baz alınarak tasarlanır.

İçerisinde görsel mesaj taşıyan aynı zamanda bunu iletebilen tasarımlardır.Her iki çalışma türünün de kendine göre artıları yada eksileri vardır.

Başarılı olarak hazırlanan bu tarz tasarımlara veya kurumsal çalışmalara örnek olarak, Apple, Nike, Wolksvagen logoları gösterilebilir.Çalışmanızın hangi türe bağlı kalarak tasarlanması konusunda kararsız durum içindeyseniz, bizden destek alabilirsiniz.

İki çalışma arasındaki farkları anlatan yazılarımıza blog kısmından ulaşabilirsiniz.

Logotype


Bu tarz çalışmaların genel ve belirgin özelliği sadece marka ve şirket isminden oluşturulmasıdır. Çalışmaya ek olarak sembol, çizim, icon tarzı ek yardımcı görseller dahil edilmez.

Bu tarz logo tasarım örnekleri için Samsung, Huawei, markalarının kullandığı logotype çalışmalarına bakabilirsiniz.

Sembol


Sembol şeklinde tasarlanmış logo türlerine verilen isimdir. Karmaşık olmayan ve keskin tasarım hatlarına sahiptir. Sembol logo şekillerinin genel özellikleri basit ve kolay anlaşılabilir yapıda olan görsel formlardır.

Amblem


Amblem tasarımı belirli sınırlar içerisinde olan genel olarak isim ve şeklin bu sınırlar içerisinde yer aldığı görsel formlara verilen isimdir. Amblem çalışmalarını genel olarak eğitim kurumları, spor kulüpleri kullanmaktadır.

    ---------------------PROFESYONEL LOGO HİZMETLERİNİZ İÇİN MUTLAKA BİZİMLE TEMASA GEÇİN TEKLİF ALIN  ----------------

KURUMSAL KİMLİK TASARIM

Kurumsal Kimlik Tasarım ve Marka Kimliği Çalışması

Kurumsal Kimlik Tasarım bir kurumun kendini sektörü ile ilgili hedef kitlesini tanımlamak için kurum ve kuruluş içerisinde yada dışarısında tanımlamış olduğu unsurların tamamına verilen isimdir. Bu unsurlar kurum ve kuruluşta çalışanların davranışlarından, kuruluşun iletişim biçimini, felsefesini ve vizyonunu oluşturur ayrıca kurum ve markaya hazırlanmış olan görsel standartlar ile desteklenir. Bu görsel standartların amaçladığı hedefler şunlardır, söz konusu olan markanın kurumsal duruşunu ve imajını, hedef kitle ve kamu üzerinde prestijli algılanmayı, rakip kuruluşlara göre konum ve tanınırlığı ve algıyı kolaylaştırmayı hedefler. Kurumun etkinlik gösterdiği alanlarda ve konumlarda diğer şirket ve kuruluşlardan ayıracak öncülüğü ve farklılığını vurgular. Bu alanda yapılması gereken ilk adım, Kurumsal Kimlik standartları çalışması ile başarı sağlanabilir, ilerleyen zamanları da göz önünde bulundurarak sağlam ve doğru bir yatırımı ifade eder. Kurumsal Kimlik Tasarımı birden fazla materyali içerisinde barındırır ve bu materyaller şirket ve sektörün faaliyet gösterdiği alanlara göre farklılıklar gösterebilir. Bu çalışmalar arasında hedeflenmiş doğru ve etkin kullanım son derece önemlidir. Kurumsal kimliğin sürekli doğru kullanımı ve zamanın getirdiği yenilikleri de içerisinde barındırarak güncellenmesi gerekir. Bu durumun markalaşma sürecine pozitif değerler kattığı net olarak gözlemlenebilir. Kurumsallaşma sürecinde kurumsal kimlik evrakları oluşturulan kimliğin ve markalaşma sürecinin sadece zorunlu olarak olması gereken bir kısmı kapsamaktadır. Bu çalışmaların somutlaştırılmış ve markaya görsel değer katan kısmı evrak tasarımlarından ve görsel kimliği oluşturma ile başlanılır. Evrakların kullanım sıklığı ve görsel kalitesi sayesinde markanızın tanınması ve kullanıldığı yerlerde size prestij sağlaması mümkündür.

Kurumsal Kimlik Çalışması


Kurumsal kimlik çalışması hizmetini markanıza yönelik ihtiyaçları belirleyip bu doğrultuda hazırlıyoruz. Şirketiniz için gerekli olabilecek tüm tasarım envanterleri ve materyalleri hazırladığımız kurum kimliği çalışmasına dahil ediliyor. Hazırlamış olduğumuz bu çalışmaları size matbaa ve dijital baskı merkezilerinden çıktı ve baskı alabilecek dosya formatlarında kullanım kiti ile birlikte teslim ediyoruz. Bu sayede şirketiniz için bu evraklara ihtiyaç duyduğunuzda veya şubelerinizde kullanılmak üzere dağıtımını ve paylaşımını kolayca yapabiliyorsunuz. Hazırladığımız kurumsal kimlik çalışması tasarımlarını kaliteli ve profesyonel baskı alabilmeniz için baskı esnasında da inceleme ve teknik destek işlemi sağlıyoruz.

Kurumsal Kimlik Tasarım Evrakları


Kurumsal kimlik evrakları içerisinde birden fazla materyal yer almakta ve kit halinde teslim edilmektedir. Bu kitin içerdiği evrak tasarımlarını şunlardır, markaya yönelik hazırlanmış global ölçü standartlarına uygun olan Kartvizit Tasarımı. Şirket içi ve dışı yazışmalarda kullanılmak üzere tasarlanmış özgün Antetli Kağıt Tasarımı  ve Devam Kağıdı. Şirket dışında ve içinde kullanılmak üzere hazırlanılmış dahili ve harici yazışmaları taşıyıp koruyabilecek, aynı zamanda markanızı ve şirketinizi temsil edebilecek diplomat zarf tasarımı. Şirketinizin katıldığı sunumlarda, ihalelerde, fuarlarda yada tanıtımlarda kullanılmak üzere tasarlanmış, içerisinde bir veya daha fazla cebi olan Cepli Dosya Tasarımı ve Sunum Dosyası Tasarımı. Markanız yönelik ilgi çekici ve farklı çizgilere sahip Fatura Tasarımı, aynı görsel içerikleri içerisinde barındıran İrsaliye Tasarımı. Katıldığınız toplantılar ve sunumlarda şirket çalışanlarının bilgilerini taşıyan Yaka Kartı ve  Şirket Kimlik Tasarımı. Şirketler için resmi zorunluluğu olan diğer evrak tasarımları da bu kurum kimliği kitinin içerisinde yer almaktadır. Bunlar çek bordrosu, sevk irsaliyesi, tahsilat makbuzu, nakit tahsilat makbuzu, dekont, masraf belgelendirme formu, tediye makbuzu, iş akış formu, dahili yazışma formu tasarımlarıdır. Ayrıca kurumsal kimlik tasarımı içerisinde yer alan ve opsiyonel olarak kullanılan blok not tasarımı, ajanda tasarımı, not defteri tasarımı, karton çanta tasarımı, torba zarf, kalem tasarımı ve bardak tasarımı da bulunmaktadır. Bu saymış olduğumuz materyal ve makbuz tasarımları standart ve gerekli olabilecek tasarımlardır. Kurumsal Kimlik Çalışması hazırlarken markanın ve şirketin faaliyet gösterdiği sektöre göre haricen doğabilecek ihtiyaç araştırması da yaparak bunları da kurum kimliği kitine dahil ediyor. Bu kitin tamamı baskıya hazır ve ölçekli pdf, ai, dosyalarında teslim ediyoruz, bu sayede dünyanın her hangi bir noktasında istenilen matbaa yada baskı merkezinden anında çıktı ve baskı hizmeti alabiliyorsunuz.

Kurumsal Kimlik Font Ailesi ve Renk 

 


Hazırladığımız kurum kimliği kitlerinin içerisinde markanın ve şirketin daha önce kullandığı bir font ailesi yoksa markaya yönelik tüm yazışmalarda ve kurum kimliği tasarımında kullanacağımız bir font ailesi ve yazım kuralları beliyoruz. Bu seçimi okunaklı, anlaşılır ve net çizgilere sahip olan yazı stillerinden yana tutuyoruz. Aynı zamanda yazı stilinin türkçe ve karakterler desteklemesine önemle dikkat ediyoruz. Yapılan seçimlerdeki stillerin doğru ve sürekli kullanımlarında marka ile bütünlük sağlıyor ve iletişimi kolaylaştırıyor. Hazırladığımız çalışmaları markanın mevcut logosundaki renk değerleri kullanarak sürekliliğini sağlıyoruz. Baskı ve çıktı konularında aynı renk değerlerini ve tonlarını alabilmek için eğer yoksa, pantone renk kataloğundan en yakın renk değeri ile ilişkilendirip bu rengin kullanılmasını sağlıyoruz.

Kurumsal Kimlik Fiyatları

 


Ajans yada freelance grafik tasarım hizmeti veren bir çok yerden farklı fiyat teklifleri alabilirsiniz, bu fiyatlar arasında çok yüksek şekilde farklılıklar olabilir. Bunun asıl nedeni hazırlanan çalışmanın profesyonelce yapılıp yapılmadığı ile doğru orantılıdır. Bir çok ajans ve grafik tasarımcı kurumsal kimlik tasarım için dört yada beş adet evrak tasarımı sınırları dahilinde sanarak şirketleri yanlış yönlendirmektedir. Her şeyden önce bilinmesi gereken ilk şey kurum kimliği çalışması markaya yönelik hazırlanır ve markanın iletişim standartlarının temelini oluşturur. İçerisinde yer alan bir çok görsel standart ve markanın genel duruşunu ve iletişimini kolaylaştıracak etkenlere yer verilmektedir. Bu nedenle işi bu kadar detaylı olarak yapan ve sadece dört beş adet evrak tasarımı yapanların vermiş oldukları kurumsal kimlik fiyatı arasında gözle görülür şekilde fark olabilmektedir. Markanız için oluşturacağınız kurumsal kimlik tasarım için bizden fiyat teklifi alabilirsiniz ve sizin için sunacağımız çözümlere yönelik bilgi sahibi olabilirsiniz.

WEB ARAYÜZ-WEB TASARIM

(WEB ARAYÜZÜ VE VE TASARIMI YAPTIRMADAN ÖNCE MUTLAKA OKUYUN)

Web Arayüz Tasarım, UI Design, UI Tasarım, UX, Web Arayüz Tasarımları. Bugüne kadar bir çok proje sitesi, e ticaret sitesi, kurumsal firma sitesi ve wordpress arayüz tasarım çalışması yaptık. Hazırladığımız web arayüz tasarımları css ve xhtml’e entegrasyon sürecinde w3c standartlarında problem oluşturmayacak tasarım trendlerini uyguluyoruz.Aynı zamanda kullanılabilirlik (ux) deneyimine pozitif katkı sağlayacak düzenleme, öneri, uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Yayın öncesi sizinle, yayın sonrası nda gerekli olabilecek ihtiyaç ve düzenleme taleplerini de yerine getiriyoruz.

  • Pinterest
  • Instagram

© 2020 by LOGOMANDİZAYN